Matchfakta 2002/03

020907, Uppsala (Finnkampen) 
Sverige - Finland 4-3 (3-0, 0-1, 1-2)
Första perioden:
 1-0 (8.52) Niklas Jihde (Henrik Quist), 2-0 (11.38) Adam Grane (Johannes Gustafsson), 3-0 (19.59) Johannes Gustafsson (Johan Davidsson).

Andra perioden: 3-1 (9.51) Tero Karppanen (Mika Kavekari).
Tredje perioden: 3-2 (13.28) Esa Jussila, 3-3 (18.21) Tero Karppanen (Esa Jussila), 4-3 (19.47) Martin Olofsson (straff).
Utvisningar: Sverige: 2x2 min. Finland: 6x2 min.
Domare: Ivo Neuwirth och Lubomir Simon, Tjeckien.
Publik: 950

Sveriges lag:
  1. Niclas Olofsson (MV)
  4. Oskar Fagerlund
  5. Adam Grane
  6. Johan Davidsson
  8. Johannes Gustafsson (K)
  9. Per Svensson
10. Mathias Larsson
11. Michel Kamerer
14. Henrik Quist
15. Daniel Calebsson
18. Johan Anderson 
21. Martin Olofsson
22. Peder Bodén
23. Peter Fischerström
26. Robert Holmgren
27. Niklas Jihde
31. Joakim Ågren (MV)


021108, Falun 
Sverige - Schweiz 7-4 (2-1, 2-1, 3-2)
Första perioden:
 0-1 (7.58) Adrian Capatt (Andri Bösch), 1-1 (8.16) Andreas Carlbom (Johannes Gustafsson), 2-1 (10.20) Peder Bodén.

Andra perioden: 3-1 (4.00) Henrik Lorendahl (Johan Davidsson), 4-1 (17.00) Peder Bodén (Karl-Johan Nilsson), 4-2 (19.44) Lulzim Kamaj (Daniel Aeschlimann).
Tredje perioden: 4-3 (4.42) Lulzim Kamaj (Adrian Capatt), 5-3 (5.59) Andreas Carlbom (Peter Fischerström), 6-3 (9.41) Peter Fischerström (Robert Holmgren), 7-3 (13.48) Johan Anderson (Jan Bjerlestam), 7-4 (16.46) Daniel Bill (Michael Flury).
Utvisningar: Sverige: 2x2 min. Schweiz: 3x2 min.
Domare: Mikko Alakare och Jukka-Pekka Koskela, Finland.
Publik: 690.

Sveriges lag:
  1. Gunnar Domeij (MV)
  4. Robert Linder
  5. Adam Grane
  6. Johan Davidsson
  7. Michel Kamerer
  8. Johannes Gustafsson (K)
  9. Per Svensson
10. Oskar Fagerlund
11. Andreas Hedlund
12. Fredrik Östgren
14. Henrik Quist
15. Jan Bjerlestam
16. Fredrik Djurling
18. Johan Anderson 
19. Karl-Johan Nilsson
20. Magnus Svensson
21. Andreas Carlbom
22. Peder Bodén
23. Peter Fischerström
25. Henrik Lorendahl
26. Robert Holmgren
30. Mathias Andersson (MV)
31. Joakim Ågren (MV)


021109, Falun 
Sverige - Schweiz 8-2 (1-0, 3-1, 4-1)
Första perioden:
 1-0 (17.24) Henrik Lorendahl (Johan Davidsson).

Andra perioden: 2-0 (3.55) Michel Kamerer (Per Svensson), 3-0 (8.36) Johan Anderson (Johan Davidsson), 3-1 (14.03) Daniel Aeschlimann (Adrian Capatt), 4-1 (18.31) Per Svensson (Henrik Lorendahl).
Tredje perioden: 5-1 (0.09) Johannes Gustafsson (Adam Grane), 6-1 (6.40) Andreas Hedlund (Per Svensson), 7-1 (12.20) Johan Anderson (Johan Davidsson), 7-2 (14.32) Matthias Hofbauer (Daniel Bill), 8-2 (17.29) Per Svensson (Andreas Hedlund).
Utvisningar: Sverige: 3x2 min. Schweiz: 2x2 min.
Domare: Mikko Alakare och Jukka-Pekka Koskela, Finland.
Publik: 823.

Sveriges lag:
  1. Gunnar Domeij (MV)
  4. Robert Linder
  5. Adam Grane
  6. Johan Davidsson
  7. Michel Kamerer
  8. Johannes Gustafsson (K)
  9. Per Svensson
10. Oskar Fagerlund
11. Andreas Hedlund
12. Fredrik Östgren
14. Henrik Quist
15. Jan Bjerlestam
16. Fredrik Djurling
18. Johan Anderson 
19. Karl-Johan Nilsson
20. Magnus Svensson
21. Andreas Carlbom
22. Peder Bodén
23. Peter Fischerström
25. Henrik Lorendahl
26. Robert Holmgren
30. Mathias Andersson (MV)


030425, Malmö (Fyrnationsturnering) 
Sverige - Norge 7-3 (2-0, 2-1, 3-2)
Första perioden:
 1-0 (10.25) Jan Bjerlestam (Marck Lundberg), 2-0 (16.03) Andreas Hedlund (Kalle Ramlöv).

Andra perioden: 3-0 (4.49) Johannes Gustafsson (Peder Bodén), 3-1 (5.13) Willy Fauskanger (Ketil Kronberg), 4-1 (11.49) Kalle Ramlöv (Andreas Hedlund).
Tredje perioden: 5-1 (1.32) Andreas Hedlund (Michel Kamerer), 6-1 (6.21) Marck Lundberg (Peder Bodén), 6-2 (10.31) Raymond Evensen (Andreas Sletten), 7-2 (12.51) Peder Bodén (Jan Bjerlestam), 7-3 (17.09) Ketil Kronberg (Willy Fauskanger).
Utvisningar: Sverige: 1x2 min. Norge: 7x2 min.
Domare: Anssi Tuomi och Kim Kronberg, Finland.
Publik: 844.

Sveriges lag:
  1. Niclas Olofsson (MV)
  2. Gustav Forsberg
  4. Kalle Ramlöv
  5. Adam Grane
  6. Mattias Wallgren
  7. Jacob Olofsson
  8. Johannes Gustafsson (K)
  9. Per Svensson
11. Andreas Hedlund
12. Marck Lundberg
14. Henrik Quist
15. Michel Kamerer
18. Johan Anderson 
19. Jan Bjerlestam
22. Peder Bodén
23. Peter Fischerström
24. David Blomberg
25. Henrik Lorendahl
27. Niklas Jihde
30. Mathias Andersson (MV)


030426, Helsingborg (Fyrnationsturnering) 
Schweiz - Sverige 6-6 (2-4, 2-2, 2-0)
Första perioden:
 0-1 (1.37) Adam Grane (Johannes Gustafsson), 0-2 (8.37) Niklas Jihde (Marck Lundberg), 0-3 (10.17) Peter Fischerström (Johan Anderson), 0-4 (10.58) Michel Kamerer (Per Svensson), 1-4 (17.10) Peter Bigler (Mark Wolf), 2-4 (18.29) Marc Dysli.

Andra perioden: 3-4 (0.55) Marc Dysli (Michael Zürcher), 3-5 (1.49) Peter Fischerström (Johan Anderson), 3-6 (8.35) Niklas Jihde (Henrik Lorendahl), 4-6 (19.59) Michael Zürcher (Daniel Bill).
Tredje perioden: 5-6 (9.22) Lulzim Kamaj, 6-6 (12.27) Roman Bachmann (Thomas Engel).
Utvisningar: Schweiz: 6x2 min. Sverige: 2x2 min.
Domare: Anssi Tuomi och Kim Kronberg, Finland.
Publik: 1 502.

Sveriges lag:
  1. Niclas Olofsson (MV)

  2. Gustav Forsberg
  4. Kalle Ramlöv
  5. Adam Grane
  7. Jakob Olofsson
  8. Johannes Gustafsson (K)
  9. Per Svensson
10. Mathias Larsson
11. Andreas Hedlund
12. Marck Lundberg
14. Henrik Quist
15. Michel Kamerer
18. Johan Anderson 
19. Jan Bjerlestam
22. Peder Bodén
23. Peter Fischerström
24. David Blomberg
25. Henrik Lorendahl
27. Niklas Jihde
30. Joakim Ågren (MV)


030427, Malmö (Fyrnationsturnering)  
Sverige - Finland 3-6 (1-2, 1-2, 1-2)

Första perioden: 0-1 (11.44) Hannes Öhman (Mika Kohonen), 1-1 (12.51) Niklas Jihde (Per Svensson), 1-2 (16.19) Jari-Pekka Lehtonen (Mikael Järvi).
Andra perioden: 2-2 (1.11) Andreas Hedlund (Per Svensson), 2-3 (2.54) Kari Koskelainen (Jaakko Hintikka), 2-4 (16.08) Kari Koskelainen.
Tredje perioden: 2-5 (9.40) Esa Jussila (Mika Kohonen), 3-5 (13.57) Andreas Hedlund (Mikael Järvi), 3-6 (17.10) Jaakko Hintikka (Kari Koskelainen).
Utvisningar: Sverige: 3x2 min. Finland: 4x2 min.
Domare: Roland Servodio och Oliver Schwingenschrot, Schweiz.
Publik: 3 650.

Sveriges lag:
  1. Niclas Olofsson (MV)
  2. Gustav Forsberg
  4. Kalle Ramlöv
  5. Adam Grane
  7. Jakob Olofsson
  8. Johannes Gustafsson (K)
  9. Per Svensson
10. Mathias Larsson
11. Andreas Hedlund
12. Marck Lundberg
14. Henrik Quist
15. Michel Kamerer
18. Johan Anderson 
19. Jan Bjerlestam
22. Peder Bodén
23. Peter Fischerström
24. David Blomberg
25. Henrik Lorendahl
27. Niklas Jihde
30. Joakim Ågren (MV)